Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | socket-outlet |
| Colour tint | white electric |
| Outlet standard description | pin earth |
| Range of product | Standard Series |
| Range | Standard Series |
| Product brand | Clipsal |
| Socket number | 1 |
| Device application | surface mounted installation of electric cable |
| Complementary | |
| Network frequency | 50 Hz |
| Connections - terminals | screw terminals |
| Fixing mode | by screws |
| Outlet standard deviation | 1-15R |
| Material | plastic |
| [In] rated current | 10 A |
| Local signalling | without light indicator |
| Width | 88 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 230/240 V AC |
| Surface finish | glossy |
| Fixing center | 52 mm |
| Main colour tint | white electric |
| Diameter | 68 mm |
| Number of terminals | 4 |
| Device mounting | surface |
| Targeted country | Australia |
| Height | 55 mm |
| Device presentation | basic element with complete housing |
| Environment | |
| Standards | AS 3109, AS 3100, AS/NZS 3112 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |