Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | run on timer |
| Range of product | Standard Series |
| Range | Standard Series |
| Product brand | Clipsal |
| Device presentation | mechanism |
| Complementary | |
| Network frequency | 50 Hz |
| Fixing mode | by screws |
| Autonomy | 5 minutes |
| Material | plastic |
| Width | 41 mm |
| Depth | 12 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 230/240 V AC |
| Surface finish | glossy |
| IP degree of protection | IP30 |
| Main colour tint | translucent green |
| Device mounting | flush |
| Net weight | 17 g |
| Height | 40 mm |
| Rated current | 1 A |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 36 |