Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Targeted region | Victoria |
| Product or component type | meter box |
| Targeted country | Australia |
| Enclosure/cubicle description | plain door enclosure |
| Range | Resi MAX |
| Device application | distribution, metering |
| Complementary | |
| Cable entry | knock-out top and bottom, knock-out rear |
| Lock type | padlockable |
| Material | iron (galvanised) |
| Width | 470 mm |
| Depth | 280 mm |
| Protection device type | miniature circuit breaker (MCB) - 63 A - 1P - 6 kA |
| Height | 680 mm |
| Number of modules | 42 |
| Door type | ventilated removable door with door retainer |
| Function available | fuse protection lock, cable protection slide |
| Enclosure mounting | surface, semi flush |
| Door opening side | right |
| Provided equipment | fuse links, neutral link, removable meter panel, enclosure, DIN rail, fascia plate |
| Colour | beige |
| Protective treatment | epoxy powder coat |
| Environment | |
| IP degree of protection | IP23 |