Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Outlet standard deviation | Australian/New Zealand |
| Product or component type | switch |
| Colour tint | brushed brass |
| Range | Clipsal Solis T Series |
| Product brand | Clipsal |
| Device presentation | complete product |
| Complementary | |
| Network frequency | 50 Hz |
| Connections - terminals | screw terminals |
| Fixing mode | screw |
| Motor M-rating AS3133 | M80 |
| Installation direction | horizontal |
| Width | 148 mm |
| Depth | 56 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 230/240 V |
| Load type | LEDi lamp 0...250 W 20 A/16 AX |
| Screwdriver shape | Philips No 2, square drive no 1 (SQ1) |
| Surface finish | anodised |
| Fixing center | 120 mm |
| Control type | toggle switch |
| Cut-out dimensions | 130 x 50 mm |
| Main colour tint | brushed brass |
| Product certifications | RCM |
| Embedding depth | 41 mm |
| Device mounting | flush |
| Number of gangs | 4 gangs |
| Network type | AC |
| Clamping connection capacity | 4 x 1.5...3 x 2.5 mm² |
| Material | aluminium |
| Switch function | 1-pole 1/2-way |
| Number of rocker | 4 |
| Height | 74 mm |
| Rated current | 20 A/16 AX |
| Surface treatment | metallic |
| Thickness | 3.6 mm |
| Wire stripping length | 10 mm |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-45 °C |
| Relative humidity | 10-95 % |
| Standards | AS/NZS 60669 |