Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Standards | AS/NZS 3112 |
| Product or component type | switched socket with USB charger |
| Main colour tint | brushed brass |
| Product certifications | RCM |
| Device presentation | complete product |
| Complementary | |
| Number of power socket outlets | 2 x 2P + E, Australian/New Zealand |
| Colour tint | brushed brass |
| Installation direction | horizontal |
| Width | 148 mm |
| Depth | 68.9 mm |
| Screwdriver shape | Philips No 2, square drive no 1 (SQ1) |
| Surface finish | aluminium |
| Fixing center | 120 mm |
| Range | Clipsal Solis T Series |
| Control type | rocker |
| Cut-out dimensions | 130 x 50 mm |
| Device mounting | flush, wall mounted 65 mm |
| Socket number | 2 |
| Material | aluminium |
| Number of rocker | 2 |
| Height | 74 mm |
| Fixing mode | by screws |
| Rated current | 10 A 230/240 V, AC, 50 Hz |
| Surface treatment | anodised |
| Thickness | 3.9 mm |
| Wire stripping length | 16 mm |
| Connector type | USB type C |
| Cover type | with shutter |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Connections - terminals | 4 x 2.5 mm² screw terminals, 3 x 4 mm² screw terminals |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-45 °C |
| Relative humidity | 10-95 % |